Clomid - FAQ
Dátum: 04. 02. 2004
Zdroj: Ronnie's World
Autor: Mišisko


Čo je to Clomid?
Clomid je syntetický estrogén, ktorý sa v medicíne používa na spustenie ovulácie.

Aké má využitie v kulturistike?
Takmer všetky anabolické steroidy znižujú tvorbu vlastného testosteronu. Preto po ich vysadení dochádza k stavu, že telo určitý čas takmer neprodukuje vlastný testosteron, ale nemá ho už ani zvonku. Takto sa pomaly dostáva do katabolického stavu a prichádzame o svalovú hmotu, ktorú sme krvopotne nadobudli počas kúry. Clomid stimuluje hypofýzu k vyššej produkcii gonadotropinu, to v konečnom dôsledku vedie ku naštartovaniu tvorby vlastného testosteronu.

   
Dá sa Clomid použiť aj ako anti-estogén?
Clomid je sám o sebe slabý estrogén a preto môže fungovať aj ako anti-estrogén. Obsadzuje totiž receptory pre estrogén, ale prakticky ich neaktivuje. Tým však zabraňuje estrogénu (ktorý vznikol z exogénneho testosterónu), aby sa na tieto receptory naviazal a tak mu bráni v účinku.

Ako účinný je Clomid ako anti-estrogén?
Clomid síce funguje, ale je slabý anti-estrogén. Pokiaľ máte nábeh na gynekomastiu tak za týmto účelom použite radšej Arimidex, Proviron alebo Nolvadex.

Má význam používať Clomid v kúre?
Keď ste v kúre, máte v sebe niekoľkonásobne zvýšenú hladinu steroidov. Táto zvýšená hladina vplýva na hypotalamus, ten ovplyvní hypofýzu a hypofýza prestane vylučovať gonadotropin - tak sa utlmí tvorba vlastného testosterónu. Ak by ste teraz zobrali Clomid nič nezískate, pretože aj keď bude stimulovať hypofýzu k tvorbe gonadotropinu, tak vysoká hladina steroidov ju bude znovu utlmovať. Jediný dôvod prečo použiť Clomid v kúre sú jeho slabé anti-estrogénne vlastnosti.

Ako dlho po vysadení treba začať s Clomidom?
Načasovanie Clomidovej kúry je veľmi dôležité, ak ju začnete skoro a v krvi máte ešte veľa steroidov, bude neúčinná. Ak ju začnete neskoro, tak kým začne účinkovať, stratíte veľa hmoty. Základná vec, ktorú potrebujete vedieť je biologický polčas steroidov, ktoré ste mali v kúre. A taktiež je dobré si zapamätať, kedy ste dali poslednú injekciu alebo tabletku z každého druhu. Potom si vynásobte polčas číslom 1,5 až 2,5 (to závisí od toho, aká vysoká bola posledná dávka, čím väčšia tým vyššie číslo - je to dosť individuálne) a zistíte, aký čas po tejto poslednej dávke treba začať z Clomidom. Ak máte v kúre viacero druhov steroidov tak beriete najvyššie číslo (napríklad ak ste mali v kúre test. enanthate a trenbolon tak začnete z Clomidom približne po 3 týždňoch).

Aké je dávkovanie Clomidu?
Clomid ma relatívne dlhý biologický polčas a preto je takmer jedno či ho zoberiete ráno alebo večer. Akurát prvý deň pri užití relatívne veľkej dávky je lepšie si túto dávku rozdeliť aspoň na 2-krát. Spravidla sa užíva 3 týždne. Prvý deň 300mg, 2-11 deň 100mg, 12-21deň 50mg. (Po kúre s nandrolonom sa odporúčajú 4 týždne).


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk