Inzulín - FAQ
Dátum: 19. 02. 2004
Zdroj: Ronnie's World
Autor: Mišisko


Čo je to inzulín?
Inzulín je hormón vylučovaný B-bunkami pankreasu, ktorý v tele kontroluje metabolizmus a bunkový príjem sacharidov, aminokyselín a zasahuje aj do metabolizmu tukov. V medicíne sa používa na liečenie diabetu I. typu (inzulín dependentný diabetes). Inzulín nie je anabolický steroid, ale je to hormón peptidového charakteru.

Aké má využitie v kulturistike?
Inzulín je látka, ktorá má veľmi silné anabolické vlastnosti. Spolu s anabolickými steroidmi umožní oveľa väčšie svalové prírastky, ako by ste dosiahli len samotnými steroidmi. Jednak vďaka tomu, že zvyšuje proteosyntézu, ale čo je hlavné, pôsobí ako rastový faktor pre satelitové bunky vo svaloch. Inzulín má na jednom zo svojich reťazcov podobné sekvencie aminokyselín ako IGF-1 a vďaka tomu dokáže naviazať na receptory pre IGF-1 a aktivovať ich.

Keď je inzulín anabolický, tak by diabetici, ktorí ho pravidelne užívajú, mali byť obrovskí?
   
Diabetici majú nedostatok (alebo žiaden) vlastného inzulínu a exogénny inzulín im slúži na vyrovnanie tohoto nedostatku. Teoreticky, zvyšovanie dávok inzulínu u diabetikov je oveľa nebezpečnejšie ako u nediabetikov!

Môže byť užívanie inzulínu nebezpečné?
A práve v tom je problém... Pri nesprávnom použití môže nastať smrteľná hypoglykemická kóma. Taktiež nemožno zabudnúť na riziko vzniku diabetu II. typu. Každý, kto sa rozhodol pre inzulín, by si mal uvedomiť, či dané riziko je úmerné tomu, čo pre neho inzulín prinesie, či už vyčerpal ostatné bezpečnejšie možnosti a či svoje telo pozná natoľko, aby vedel včas rozoznať varovné signály hypoglykémie: dezorientácia, bolesť hlavy, slabosť, zrýchlený tep, potenie, triaška, nevoľnosť...!!!

Rozhodol som sa pre inzulín. Čo treba robiť, aby sa minimalizovali riziká?
Treba dodržiavať niekoľko základných pravidiel a nepodceniť ich!
1. Neužívajte inzulín osamote! Zabezpečte, aby minimálne 3-4 hodiny po užití inzulínu bol pri vás niekto, kto v prípade problémov bude môcť zavolať lekársku pomoc.
2. V prípade, čo i len najmenšieho podozrenia na hypoglykémiu, majte pri sebe pripravený nejaký sacharidový nápoj s vysokým glykemickým indexom a okamžite ho vypite! Dobre môže poslúžiť aj niekoľko lyžíc glukózy (hroznového cukru).
3. Ak náhodou dôjde k tomu, že niečo z toho zlyhá, nech osoba, ktorá je s vami, okamžite kontaktujte rýchlu lekársku pomoc a povie pravdu, že ste v hypoglykemickom šoku a taktiež koľko inzulínu ste zobrali!
4. Bezprostredne po aplikácii inzulínu prijmite dostatok sacharidov (pre začiatočníka aspoň 10g na 1 IU) a proteínov (najlepšie sacharidy s vysokým glykemickým indexom a hydrolyzovaný proteín).
5. Približne do jednej hodiny po aplikácii skonzumujte ďalšie ľahkostrávitelné jedlo s vysokým obsahom bielkovýn a sacharidov.
6. Ďalšie jedlo s vysokým obsahom proteínov (teraz môže byt sacharidov menej) skonzumujte približne po 2-3 hodinách.
7. V žiadnom prípade nechoďte spať skôr, ako 5-6 hodím po podaní!!!
8. V žiadnom prípade neužívajte alkohol! Alkohol znižuje glykémiu!
9. Počas kúry nemeňte tréning, pretože by sa mohla dosť výrazne zmeniť dávka inzulínu, ktorú dokážete po tréningu tolerovať.
10. Neberte počas kúry podľa možností žiadne iné lieky, ktoré by mohli maskovať príznaky hypoglykémie.
11. Počas kúry používajte len jeden typ inzulínu, pretože rôzne inzulíny môžu mať iné dávkovanie, inú koncentráciu a aj inú účinnosť!!!
12. Keď ochoriete, tak kúru okamžite prerušte. Choroba môže meniť odozvu na inzulín!
13. Nepoužívajte inzulín alebo jeho analógy s dlhodobým účinkom!

Ako sa inzulín používa?
Inzulín sa aplikuje injekčne, subkutánne (teda nie do svalu), najlepšie v oblasti brucha, zadku, prednej strany stehna prípadne v okolí tricepsu, K aplikácii používajte výhradné jednorazovú inzulínovú striekačku! Spravidla sa aplikuje, z bezpečnostných dôvodov, po silovom tréningu!Aké je dávkovanie?
Neodporúča sa dávkovanie vyššie ako 1IU na 10 kg hmotnosti (v prípade vysokého podielu tuku menej) u ľudí, čo ho berú prvýkrát. Je to dostatočne silná a zároveň ešte relatívne bezpečná dávka. Na začiatku cyklu začínajte na približne 20% dávke a postupne pridávajte po 1IU až po maximum. Dávkovanie je však veľmi individuálne a závisí aj od toho, po akom náročnom tréningu aplikujete. Pokiaľ spolu s inzulínom užívate aj HGH alebo T3, prípadne už máte s inzulínom skúsenosti, sú dávky o niečo vyššie.

Ako dlho môžem užívať inzulín?
Najlepší pomer bezpečnosť/výkon sa dosiahne pri krátkych, maximálne 4 týždňových cykloch. Aplikuje sa vždy len po tréningu a po kúre je potrebné vysadiť aspoň na 3 týždne.

Tento článok má len informatívny charakter! Autor v tomto ani žiadnom inom článku nenabáda na užívanie akýchkoľvek zakázaných podporných látok a nezodpovedá za prípadné zdravotné problémy spôsobené užívaním takýchto látok.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk