Clenbuterol (Spiropent) - FAQ
Dátum: 03. 03. 2004
Zdroj: Ronnie's World
Autor: Mišisko


Čo je to clenbuterol?
Clenbuterol je beta-2 agonista a v medicíne sa používa ako bronchodilatátor (látka, ktorá rozširuje bronchy) najčastejšie u astmatikov. V niektorých krajinách sa však kvôli dlhému biologickému polčasu na medicínske účely neodporúča. Zvyšuje srdcovú frekvenciu, tlak a telesnú teplotu. V žiadnom prípade sa neodporúča jedincom, ktorý majú problémy zo srdcom alebo zvýšený krvný tlak.

Aké má využitie v kulturistike?
   
Clenbuterol sa používa pre svoju schopnosť zvyšovať intenzitu bazálneho metabolizmu. Vďaka tomu je veľmi obľúbenou látkou v rysovacích diétach. Na dopingovú listinu sa dostal až v roku 1992.

Má clenbuterol anabolické/antikatabolické účinky?
Áno aj nie! U zvierat boli preukázateľné anabolické účinky, avšak pri dávkach rádovo v miligramoch, ktoré sú pre človeka nepredstavitelné - (nepredstaviteľné pokiaľ sa spolu z clenbuterolom neužívajú aj beta-blokátory). Teda ak aj má takéto účinky, tak pri dávkovaní, ktoré sa používa pri rysovaní, bude efekt veľmi malý.

Je účinný?
Clenbuterol zvyšuje metabolizmus približné o 10%, čoho dôkazom je mierne zvýšená teplota pri jeho užívaní. Nevýhodou je, že po čase účinok klesá a človek prestane reagovať aj na vysoké dávky, teda nie je možné dlhodobé užívanie clenbuterolu bez prestávky. Pre porovnanie DNP zvýši metabolizmus o približné 30% percent, avšak riziká a nežiadúce účinky sú pri tejto látke oveľa vyššie.V akých formách sa používa?
V Čechách a na Slovensku poznáme clenbuterol pod názvom Spiropent®, vo forme 0,02 mg tabliet. Na čiernom trhu je obľúbená aj 0,04 mg varianta pôvodom z Číny. Existujú aj rôzne sirupy, kvapky alebo spreje, ale tie sú menej rozšírené.

S čím sa môže kombinovať?
Najčastejšie s efedrínom, prípadne s T3, kvôli zamedzeniu straty svalovej hmoty aj s anabolickými steroidmi.

Aké sú vedľajšie účinky?
V závislosti od dávky sa môžu vyskytnúť tieto nežiadúce účinky: triaška, zvýšený tlak a srdcová frekvencia, bolesti hlavy, sucho v ústach, potenie, nevoľnosť, zvracanie, svalové kŕče. Pri rozumnom dávkovaní vedľajšie účinky kulminujú na 3-4 deň.

Aké je dávkovanie?
Dávkovanie je veľmi individuálne, spravidla sa neužíva viac ako 100 - 160 mcg denne vo vrchole pyramídy u mužov, u žien je to pomerne menej. Kvôli minimalizovaniu nežiadúcich účinkov je potrebné začínať na malých dávkach a zvyšovať postupne. Po krátkom čase (3-6 týždňov) termogénny účinok klesá a je potrebné na nejaký čas clenbuterol vysadiť. V prípade systému 2 weeks on/2 weeks off dochádza k výraznemu zníženie termogénneho efektu približne až po 12 týždňoch. Počas týžtňov "off" možno použiť napríklad efedrín.

Príklad na 2 týždenný cyklus:

Deň 1: 20 mcg
Deň 2: 40 mcg
Deň 3: 60 mcg
Deň 4: 80 mcg
Deň 5: 80 mcg (ďalšie zvýšenie treba zvážiť podľa intenzity a povahy vedľajších účinkov)
Deň 6-14: 100 mcg
Deň 15-28: 0 mcg (pyramída smerom dole nie je potrebná)

Tento cyklus sa dá niekoľkokrát opakovať. V prípade, že nechcete ísť systémom 2 weeks on/2 weeks off, tak sa na 15-28 deň pokračuje a vysadí sa až keď telo na clenbuterol prestáva reagovať. Počas cyklu je nevyhnutný vysoký príjem tekutín a draslíka, hlavne pokiaľ s clenbuterolom užívate aj kofeín! Kvôli možným problémom so spánkom neužívajte po 14 hodine!

Tento článok má len informatívny charakter! Autor v tomto ani žiadnom inom článku nenabáda na užívanie akýchkoľvek zakázaných podporných látok a nezodpovedá za prípadné zdravotné problémy spôsobené užívaním takýchto látok.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk