T3 - FAQ
Dátum: 02. 04. 2004
Zdroj: Ronnie's World
Autor: Mišisko


Tých, čo v tomto článku hľadajú informácie o Terminátorovi 3, asi trochu sklamem :). T3 je totiž označenie pre trijodtyronin, látku ktorá je masovo využívaná v rysovacích diétach. V Čechách a na Slovensku je však stále nedocenená a mnoho ľudí o nej ani nevie.

Čo je to T3?
T3 alebo trijodtyronin je hormón produkovaný štítnou žľazou. Je to látka známa už vyše 100 rokov a v medicíne sa používa u pacientov, ktorým ich štítna žľaza nedokáže produkovať dostatočné množstvo hormónu, prípadne ktorým bola štítna žľaza odstránená. V minulosti sa používal aj pri liečbe obezity. Jeho hlavnou úlohou je v konečnom dôsledku zvyšovanie bazálneho metabolizmu.

Aké má využitie v kulturistike?
   
U T3 sa využíva jeho schopnosť zvyšovať bazálny metabolizmus. Pri veľmi vysokých dávkach účinkuje podobným mechanizmom ako DNP - skratuje gradient H+ iónov na vnútornej membráne mitochondrií. Tento gradient je potrebný na syntézu ATP. Jednoduchšie povedané, živiny sa pália, ale miesto ATP sa tvorí teplo.

Tento fakt sa môže využiť v redukčných a rysovacích diétach. Výhodou tejto látky je relatívne nízka cena a pri rozumnom (a nie dlhodobom) dávkovaní aj relatívne nízke zdravotné riziká.

Môžem si užívaním T3 poškodiť funkciu štítnej žľazy?
Pokiaľ je vaša štítna žľaza zdravá, tak nie.

Je spojené užívanie T3 z nejakými inými rizikami?
Áno, vedľajšie účinky sú pomerne časté a môžu byť pri predávkovaní aj nebezpečné. Môžu sa objaviť problémy zo zvýšeným tlakom a tepom, nepravideľnosť srdcového rytmu, návaly horúčavy, zvýšená intenzita potenia, vnútorný nepokoj...

Ako sa dá bezpečne používať T3?
Žiadna zo zakázaných látok sa nedá používať úplné bezpečne bez nežiadúcich účinkov! Existujú len spôsoby ako tieto nežiadúce účinky eliminovať a v maximálnej možnej miere im predchádzať. O T3 to platí dvojnásobne.

Má T3 anabolické/antikatabolické účinky?
Nie. Práve naopak, pri užívaní samotnej T3 dochádza ku katabolickým dejom vo svale a stráca sa svalová hmota. Preto sa odporúča brať T3 spolu s anabolickými steroidmi. Už relatívne malé množstvá steroidov stačia na potlačenie týchto nežiadúcich účinkov.

Aké je dávkovanie?
Dávkovanie môže byt veľmi individuálne. Všeobecne pri dávkovaní treba byť radšej opatrný a začínať na nižších dávkach - rádovo 12,5-25 mcg, pridávať postupne tak, aby denná dávka v žiadnom prípade nepresahovala 75-100 mcg. Vyššie dávky môžu privodiť síce väčšinou dočasné, ale predsa len nepríjemné vedľajšie účinky, pričom pozitívny efekt týchto vysokých dávok nebude úmerný riziku, ktoré takéto dávky prinášajú.

Z praxe poznám prípady pacientov, ktorí po odstránení štítnej žľazy (teda produkcia vlastného hormónu je už minimálna) užívali dávku okolo 150 mcg denne. Táto dávka už spôsobila exoftalmus, opuchy nôh, podráždenosť... a museli byť neodkladne hospitalizovaní.

Príklad na cyklus?
Cyklus je prepočítaný na osem týždňov pri používaní 25 mcg tabliet. Na potlačenie katabolického efektu je možne použiť Primobolan cca 200 mg týždenne, prípadne stanozolol v dávke 15-20 mg denne. Pokiaľ hrajú úlohu financie, tak svoju úlohu splní aj methandrostenolon 10-15 mg denne.

1-7 deň: 0,5 tablety (12,5 mcg) denne
8-14 deň: 1,5 tablety (37,2 mcg) denne
15-35 deň: 3 tablety (75 mcg) denne
36-42 deň: 1,5 tablety (37,5 mcg) denne
43-49 deň: 1 tableta (25 mcg) denne
50-56 deň: 0,5 tablety (12,5 mcg) denne

Tento článok má len informatívny charakter! Autor v tomto ani žiadnom inom článku nenabáda na užívanie akýchkoľvek zakázaných podporných látok a nezodpovedá za prípadné zdravotné problémy spôsobené užívaním takýchto látok.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk