Nandrolon - FAQ
Dátum: 25. 06. 2004
Zdroj: Ronnie's World
Autor: Mišisko


Týmto ani žiadnym iným článkom nechcem navádzať ani podporovať užívanie akýchkoľvek zakázaných látok. Článok má len informatívny charakter a je určený hlavne pre jednotlivcov, ktorí sa pre užívanie zakázaných látok už rozhodli. Nechcem nikomu nahovárať, že steroidy nemôžu poškodiť zdravie a zanechať aj trvalé následky, avšak pri dodržaní istých pravidiel možno docieliť, že tieto riziká sa minimalizujú pri súčasnom zlepšení športového výkonu.

Čo je to nandrolon?
Nandrolon (19-Nor-4-androstene-3-one,17b-ol) je derivátom testosterónu, ktorý vzniká odštiepením uhlíka na 19-tej  pozícii.   Vďaka   tejto  zmene  má   o
   
niečo nižšie vedľajšie účinky ako testosterón. Pri používaní nandrolonu je nižšie riziko vzniku akné, vypadávania vlasov alebo zväčšovania prostaty. Začiatok jeho používania sa datuje už do roku 1962.

Je čistý nandrolon použiteľný?
Nie, pretože podobne ako testosterón by bol veľmi rýchlo inaktivovaný v pečeni. Používa sa preto najčastejšie vo forme esterov v injekčnej forme ako nandrolone decanoate (DECA-DURABOLIN®, Organon; NANDROLONE DECANOATE® Norma), prípadne ako nandrolone phenylpropionate (SUPERANABOLON®, Spofa)

Môžu sa ampulky aj vypiť alebo sa musia pichať?
Samozrejme, že sa môžu piť. Nebudú mať však absolútne žiaden účinok :-) Pri dopingovej kontrole ale budete pozitívny aj pri orálnom požití.

Akú má nandrolon detekčnú dobu?
U decanoatu je detekčná doba približne 18 mesiacov, pri phenylpropionate je to cca 12 mesiacov. Táto doba však môže byť značne individuálna. Pre tých, ktorým hrozia antidopingové testy, sa preto rozhodne neodporúča.

Hrozí pri nandrolone riziko falzifikátov?
Áno! A toto riziko je pri nandrolone relatívne veľké. Falzifikáty obsahujú oveľa menej účinnej látky, prípadne neobsahujú absolútne žiadnu!

Má nandrolon vplyv na znižovanie bolesti v kĺboch?
Nandrolon má schopnosť zvyšovať syntézu kolagénu III, čo môže spolu s protizápalovým účinkom pomôcť pri problémoch s kĺbmi. Nandrolon okrem toho dokáže zvyšovať kostnú hustotu a tým spevňuje kosti (3).

Nandrolon zvyšuje ukladanie tuku. Je to pravda?
Áno. Nandrolon dokáže reagovať s progesteronovými receptormi a tým môže zvýšiť ukladanie tuku.

Môže pri užívaní nandrolonu vzniknúť gynekomastia?
Môže. Nandrolon dokáže pôsobiť cez progesteronové receptory a tým spôsobiť nárast mliečnej žľazy u mužov. Tento jav dokonca nemožno ovplyvniť ani anti-estrogénmi (Tamoxifen, Arimidex).

Aké iné nežiadúce účinky má nandrolon?
Výrazným nežiadúcim účinkom je azoospermia (nízky počet spermií). Kvôli tejto vlastnosti sa nandrolon používal aj ako antikoncepcia (aj keď nie veľmi spoľahlivá). Pri užívaní nandrolonu sa často popisuje aj výrazne znížené libido a znížená schopnosť zrážania krvi.

Je nandrolon vhodný aj pre ženy?
NIE! Aj keď sa zvykne používať u žien v dávke 50-100 mg/týždenne, je používanie nandrolonu u žien riskantné. Nandrolon, medicínsky používaný pri liečbe rakoviny prsníka, má silné virilizačné účinky (zhrubnutie hlasu, silnejší rast ochlpenia, zväčšenie klitorisu, menštruačné problémy...) a to už pri relatívne nízkych dávkach (1,2).

Aké je dávkovanie?
Účinné dávky sa pohybujú medzi 2-5 mg/kg/týždeň, teda pre 100 kg športovca je to 200-500 mg týždenne. Takéto dávky sú relatívne dobre tolerované z hľadiska vedľajších účinkov.

S čím je možné nandrolon kombinovať?
Najčastejšie s testosterónom 200-500 mg/týždeň(Enanthate, Sustanon, Omnadren) počas celého cyklu. V prvých 4-6 týždňoch aj z methandrostenolonom 30 mg/deň (danabol, anabol). Pri zakončení možno použiť stanozolol 25-50 mg denne (Winstrol) - ten začneme brať 2-3 týždne pred poslednou injekciou nandrolonu a vysadíme 3 týždne po poslednej injekcii.

Ako často treba nandrolon aplikovať?
Pri nandrolone decanoate stačí vďaka relatívne dlhému half-life aplikácia raz týždenne (v prípade väčšieho množstva oleja viackrát). Pri phenylpropianate sa doporučuje aplikácia každý druhý deň.

Znižuje nandrolon hladinu vlastného testosteronu?
Áno. Už relatívne malé dávky prudko znižujú hodnotu vlastného testosterónu. Po kúre s nandrolonom je viac než potrebné použiť niečo na obnovenie vlastnej produkcie. U nás najčastejšie Clomid (aspoň 3-4 balenia) približne 3 týždne po poslednej injekcii alebo HCG.

Zdroj:
1) Heinonen E, Alanko A, Grohn P, Rissanen P. "Nandrolone decanoate added to tamoxifen in the treatment of advanced breast cancer." Breast Cancer Res Treat 1985;5(1):75-80.
2) Gerritsma EJ, Brocaar MP, Hakkesteegt MM, Birkenhager JC. "Virilization of the voice in post-menopausal women due to the anabolic steroid nandrolone decanoate (Decadurabolin). The effects of medication for one year." Clin Otolaryngol 1994 Feb;19(1):79-84.
3) Hamdy RC, Moore SW, Whalen KE, Landy C.Am J Ther Nandrolone decanoate for men with osteoporosis.. 1998 Mar;5(2):89-95.
Superiormuscle.com
Big Cat expert articles 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk