Oxandrolon - FAQ
Dátum: 03. 08. 2004
Zdroj: Ronnie's World
Autor: MišiskoTýmto ani žiadnym iným článkom nechcem navádzať ani podporovať užívanie akýchkoľvek zakázaných látok. Článok má len informatívny charakter a je určený hlavne pre jednotlivcov, ktorí sa pre užívanie zakázaných látok už rozhodli. Nechcem nikomu nahovárať, že steroidy nemôžu poškodiť zdravie a zanechať aj trvalé následky, avšak pri dodržaní istých pravidiel možno docieliť, že tieto riziká sa minimalizujú pri súčasnom zlepšení športového výkonu.

Čo je to oxandrolon?
   
Oxandrolon patrí medzi anabolické steroidy. Jeho produkcia začala v roku 1964 v americkej firme Searle. Obľúbenosť tejto látky je spojená s veľmi slabými vedľajšími účinkami, pri relatívne silnom anabolickom účinku. Pôvodne bol totiž vyvíjaný na medicínske použitie u detí a žien na liečbu osteoporózy, pri problémoch s rastom a pri problémoch s hojením rán a popálenín. Právom ho možno považovať za najbezpečnejší anabolický steroid.

V akej forme je dostupný?
Oxandrolon je ako 17-alkyl chránený proti rýchlemu odbúravaniu v pečeni. Preto sa používa vo forme tabliet. Na našom trhu ho môžeme nájsť najčastejšie vo forme 2,5 mg tabliet pod názvom Oxandrolone SPA, Oxandrin, Anavar, Lipidex... V injekčnej forme sa nevyrába.

Aký má biologický polčas a detekčnú dobu?
Polčas je okolo 9 hodín. Detekčná doba rádovo 3 týždne. Vďaka týmto relatívne krátkym časovým intervalom a taktiež vďaka tomu, že nespôsobuje vodnú retenciu, je vhodný na použitie aj pred súťažou.

Hrozí riziko falzifikátov?
Vzhľadom na relatívne vysokú cenu a nedostatok oxandrolonu na trhu je riziko vysoké. Falzifikáty často obsahujú inú účinnú látku, čo môže byť nebezpečné hlavne pre ženy.

Vplýva oxandrolon na vylučovanie vlastného testosterónu?
Oxandrolon neovplyvňuje hladinu vlastného testosterónu ani pri relatívne vysokých dávkach, pretože oxandrolon nevplýva spätnou väzbou na hypotalamus a hypofýzu a neznižuje vylučovanie hypofyzárnych hormónov, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie testosterónu v semenníkoch. Vďaka tomu nie je potrebné po kúre používať látky na obnovenie produkcie tohto dôležitého hormónu.

Je vhodný do rysovacích diét?
Áno. Okrem toho, že nespôsobuje vodnú retenciu, znižuje apetít, takže je jednoduchšie dodržiavať nízky prísun kalórií.

Hrozí pri oxandrolone riziko gynekomastie?
Oxandrolon patrí medzi steroidy, ktoré v tele nearomatizujú a nemenia sa na estrogén. Vďaka tejto vlastnosti nespôsobuje gynekomastiu.

Aké ma nežiadúce účinky?
Občas spôsobuje problémy s trávením a nechutenstvo. Pri dlhodobom podávaní môže byť toxický na pečeň. U žien má pri vyšších dávkach a pri dlhodobom používaní aj mierne virilizačné účinky.

Aké je dávkovanie?
U muža sa odporúča dávkovanie okolo 0,3-0,5 mg denne na 1 kg hmotnosti. U žien 0,1-0,3 mg na 1 kg. Pre 90 kilového športovca to predstavuje dávku okolo 25-45 mg denne, u 55 kilogramovej ženy je to okolo 5-15 mg denne. Kvôli relatívne vysokej cene, malému množstvu účinnej látky v jednej tabletke a veľkému riziku falzifikátu sa toto množstvo často nedodrží a použitie oxandrolonu nesplní očakávania. V prípade, že financie nehrajú veľkú rolu, je oxandrolon veľmi dobrá voľba.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk