Chémiou proti tuku
Dátum: 04. 04. 2006
Zdroj: BIOMag


Po zverejnení článku o rysovačke som od viacerých čitateľov dostal dotazy týkajúce sa látok používaných v rysovacom období, hlavne tých "zakázaných". Najčastejšie sa jednalo o efedrín, clenbuterol a hormóny štítnej žľazy (T3, T4), no našiel sa aj jeden, ktorý sa zaujímal o DNP, pretože ho chce zaradiť do svojho suplementačného jedálnička :-) Preto som sa rozhodol zverejniť na stránke nasledujúci článok prevzatý zo stránky BIOMagu a pridať nejaké odkazy. Takže tu je ten článok (ohraničený úvodzovkami):

"Dnes sa pozrieme na niektoré látky, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa prebytočného tuku. Nehľadajte ich v športových predajniach, pretože ani jedna z nich u nás nie je povolená a sú to všetko buď lieky na predpis alebo látky, ktoré by si normálny človek (IQ>2) nikdy nedal.

Asi vás sklamem, keď poviem, že na odbúranie tuku (lipolýzu) musíte prijať v potrave menej kalórií ako vaše telo spotrebuje. Tradične sa tento stav dosiahne znížením energetickej hodnoty prijatej potravy, a to buď zmenou potravy za menej energeticky výdatnú (napríklad obmedzením tuku v strave), alebo znížením množstva prijatej potravy. Ďalšou možnosťou je zvýšenie energetických nárokov tela. To sa dá dosiahnuť buď aeróbnym cvičením, alebo užívaním látok zrýchľujúcich metabolizmus. A práve o takýchto látkach je tento článok."

Efedrín

"Efedrín je asi najznámejšia látka na odbúravania tuku. V Číne sa používa už najmenej 2000 rokov, pričom jeho zdrojom je rastlina Ma Huang. Efedrín je alkaloid s termogenickými (tepelnými) a anorektickými (chuť potláčajúcimi) účinkami. Efedrín sa používa na liečbu napríklad astmy a bronchitídy.

Efedrín nepôsobí na tukové bunky priamo ale sprostredkovane. Po užití sa v tele vylúči noradrenalín a adrenalín. Noradrenalín sa viaže na alfa a beta receptory na tukových a svalových bunkách.(1) Keďže alfa receptory znižujú a beta receptory zvyšujú lipolýzu, celkový účinok je potom určený pomerom alfa a beta receptorov v danom tukovom tkanive. Tento pomer je rôzny pre rôzne partie tela a pohlavie. Ženy majú najnevýhodnejší pomer v oblasti bokov, stehien a zadku, muži v oblasti brucha a bokov. Preto sa v týchto oblastiach len ťažko tuk odbúrava.

V svalovom tkanive spôsobuje noradrenalín anabolickú reakciu. Táto nie je veľmi výrazná, pretože polčas rozpadu efedrínu je len 3-5 hodín, prispieva však k udržaniu svalovej hmoty počas diéty a to je pre nás dôležité.(2) Ukazuje to aj nasledujúca štúdia. 14 obéznych žien držalo diétu po dobu 8 týždňov. Jedna skupina dostávala 3 krát denne efedrín a kofeín a druhá placebo. Celkový úbytok hmotnosti bol približne rovnaký u oboch skupín, avšak skupina užívajúca efedrín a kofeín schudla o 4,5 kg viac tuku a o 2,8 kg menej svalovej hmoty.(4)

Neviem o nikom, kto by užíval efedrín samostatne. Vždy sa berie aspoň spolu s kofeínom prípadne s aspirínom. Kofeín sám o sebe podporuje odbúravanie tuku, zrýchľuje metabolizmus  a  bolo  ukázané,  že   významne
podporuje účinok efedrínu.(6) Aspirín teoreticky zvyšuje účinok efedrínu, i keď zároveň účinok znižuje tým, že znižuje telesnú teplotu. V štúdiách na obéznych myšiach bolo zistené, že kombinácia efedrín + aspirín mala takmer dvojnásobnú účinnosť oproti samotnému efedrínu.(7) U ľudí však tento efekt nie je taký výrazný a prejavuje sa len u obéznych ľudí.(8)

Obvykle sa užíva 3-krát denne 20 mg efedrínu, 200 mg kofeínu a 300 mg aspirínu. Ten aspirín je možné kľudne vynechať. U nás efedrín legálne nekúpite, v niektorých krajinách sa však dá bežne kúpiť v lekárni alebo v obchode so športovou výživou. Kofeín dostanete buď spolu s aspirínom v lekárni pod názvom Acylcoffin (ten už dnes nekúpite, ale kvalitný a cenovo výhodný kofeínový prípravok sa dá v súčasnosti kúpiť od firmy Hammerman, ktorý obsahuje 200 mg kofeínu v 1 kapsuli - pozn. Admin1), alebo kúpite jeho rastlinnú náhradu guaranu. Aspirín je to isté ako acylpirín, rastlinná náhrada sa predáva pod názvom Willow`s bark.

Podpora spaľovania tuku nie je jediným účinkom efedrínu. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí nespavosť, nervozita, znížená chuť do jedla. Nebezpečné je hlavne búšenie srdca a zvýšenie krvného tlaku. Osoby s predispozíciou na takéto problémy by sa mali rozhodne poradiť s lekárom.(3) Kofeín často spôsobuje žalúdočné problémy. Mne osobne z neho bývalo veľmi zle. Spravidla po 1 až 2 týždňoch si naň zvyknete a problémy ustúpia.

Efedrín + kofeín + aspirín som užíval a bol som s ním vždy spokojný. Znižuje stratu svalovej hmoty počas diétovania a zrýchľuje proces odbúravania tuku."

Ďalšie informácie o efedríne nájdete tu.

Clenbutherol

"Clenbutherol sa používa na liečenie zúženia priedušiek - bronchospazmu. Má podobný účinok ako efedrín, pôsobí však na beta receptory priamo. Keďže neovplyvňuje alfa receptory, je jeho účinok podstatne silnejší ako účinok efedrínu. Na druhej strane však rýchlo spôsobí znecitlivenie beta-2 receptorov a približne po 2 týždňoch stráca účinnosť. Vtedy je zvykom zvýšiť dávku, ale to len urýchli ďalšie znecitlivenie beta receptorov. Clenbutherol je preto vhodný na krátkodobé kúry, zväčša na odbúranie posledných zvyškov tuku.

Užíva sa spravidla 3-krát denne 0,02 mg až 0,05 mg. Zo začiatku je vhodné začať s menšími dávkami a postupne sa prepracovať k udaným hodnotám. Obmedzia sa tým vedľajšie účinky látky. Kvôli dlhej životnosti clenbutherolu v ľudskom tele sa používa cyklus 1/1 (1 deň dávať a potom 1 deň prestávka) alebo 2/2 (2 dni dávať a potom 2 dni prestávka). U nás v lekárňach sa clenbutherol predáva pod označením Spiropent a je len na predpis.

Vedľajšie účinky sú najčastejšie búšenie srdca, trasenie rúk a svalové kŕče. Tieto spravidla po niekoľkých dňoch užívania ustúpia. Môžu sa však vyskytnúť aj ďalšie problémy ako závrate, pocit na zvracanie, bolesti hlavy, nekľud, poruchy srdcového rytmu. Clenbutherol by nemali užívať ľudia so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy, zrýchlenou činnosťou srdca a poruchami srdcového rytmu.

Clenbutherol má silné anabolické účinky u zvierat.(9) Možno ste počuli o čínskych prasatách, u ktorých zistili jeho nadmernú koncentráciu. Farmári túto látku často používajú na zvýšenie hmotnosti chovaných zvierat. U človeka clenbutherol údajne anabolické účinky nemá. Je to však len teoretický predpoklad, založený na nižšom počte určitých receptorov v ľudskom tele oproti zvieratám. Posudzovať anabolické účinky clenbutherolu z praktických meraní nie je možné kvôli veľkému rozdielu medzi dávkami, ktoré sa aplikujú u zvierat (4 mg/kg) oproti ľuďom (0.04 mg/deň).

Clenbutherol je teda veľmi silným prostriedkom pre zbavenie sa tuku ak máme málo času. Je účinný asi 2 týždne a výsledky sú jasne viditeľné už po niekoľkých dňoch. Navyše po jeho užití máte veľa energie a pocit, že dokážete viac ako obyčajne. Mne osobne sa s clenbutherolom cvičí oveľa lepšie ako bez neho. Pri cvičení sa lepšie koncentrujem a viem sa prinútiť poctivo docvičiť aj neobľúbené a ťažké cviky s maximálnym nasadením. Mal som dosť problémy s kŕčmi, ale proti tomu je treba len piť veľa vody a užívať multiminerálové tabletky."

Ďalšie informácie o clenbuterole nájdete tu a tiež tu.

DNP

"DNP (2,4-Dinitrophenol) je chemická látka s množstvom rôznych využití. DNP sa už okolo roku 1900 používalo v rozbuškách na zapaľovanie TNT. V roku 1931 štúdia Stanfordskej univerzity ukázala, že táto látka má potenciál spôsobovať neuveriteľný úbytok hmotnosti, preto sa DNP stalo základom mnohých prípravkov na chudnutie. O dva roky bolo zakázané kvôli vážnym rizikám spojeným s jeho užívaním.

Oproti efedrínu a clenbutherolu, ktoré spôsobujú asi 3% zrýchlenie metabolizmu je účinok DNP neuveriteľný. Táto látka umožňuje až 50% zvýšenie bazálneho metabolizmu (BMR basal metabolic rate).(10) DNP nemá anorektické účinky, čiže neznižuje chuť do jedla. Práve naopak, často sú pozorované záchvaty žravosti, hlavne potreba uhľohydrátov.

DNP ovplyvňuje proces tvorby ATP, zdroja energie pre svalovú prácu. Ak je v tele prítomné DNP, reakcie, ktorých výsledkom je v normálnom stave ATP, produkujú len teplo, pretože DNP tvorbu ATP znemožňuje. Výsledkom je zvýšenie telesnej teploty spravidla o 1 až 1,5 °C. Teplo je vylučované celým povrchom tela a hlavne hlavou.

ALE …

Super potenciál pre odbúravanie tuku je vyvážený asi najsilnejšou zbierkou rizík a vedľajších účinkov o akých som zatiaľ počul.

 • Zvýšenie telesnej teploty nie je zhora nijako ohraničené. Pri predávkovaní zhoríte zvnútra, pretože v tele neexistuje žiaden ochranný mechanizmus proti účinkom DNP. Požitie 4-až 6-násobnej dávky je smrteľné. Nižšie predávkovanie môže poškodiť mozog a iné orgány.


 • Predpokladá sa, že DNP môže mať karcinogénne účinky, čiže môže podporiť vznik rakoviny. Navyše pri rýchlej oxidácii tukov sa uvoľňujú voľné radikály a mnohé látky, ktoré môžu byť tiež potenciálne nebezpečné.


 • Keďže všetko vzniknuté teplo sa musí nejako z tela dostať, tak dochádza k silnému poteniu aj v zime.


 • Podobne ako iné prípravky na znižovanie hmotnosti, aj DNP spôsobuje nespavosť.


 • Nízka hladina ATP, spôsobená používaním DNP, spôsobuje bolesti svalov. Doporučuje sa tréning v oblasti 15 a viac opakovaní v jednej sérii, ktorý by mal tieto bolesti zmierniť.


 • DNP má jednu zaujímavú vlastnosť. Zo zatiaľ presne nezistených dôvodov dochádza po ukončení kúry k asi 3 kg prírastku svalovej hmoty bez použitia nejakých ďalších prípravkov. DNP je v súčasnosti najsilnejšou zbraňou v boji proti podkožnému tuku. Z dôvodu obrovského rizika spojeného s užívaním tejto látky DNP rozhodne neodporúčam. Berte túto časť článku ako informatívnu a počkajte si, kým vedci vymyslia niečo, čo bude mať podobné účinky, ale nebude také nebezpečné.

  Y.

  1. Dulloo AG, Seydoux J, Girardier L., Peripheral mechanisms of thermogenesis induced by ephedrine and caffeine in brown adipose tissue. Int J Obes.15(5):317-326. 1991.
  2. Astrup A, Buemann B, Christensen NJ, Toubro S, Thorbek G, Victor OJ, Quaade F. The effect of ephedrine/caffeine mixture on energy expenditure and body composition in obese women. Metabolism Jul;41(7):686-688. 1992
  3. Pasquali R, Casimirri F Clinical aspects of ephedrine in the treatment of obesity. Int J Obes Relat Metab Disord;17 Suppl 1:S65-S68 1993
  4. Astrup A, Buemann B, Christensen NJ, Toubro S, et al. The effect of ephedrine/caffeine mixture on energy expenditure and body composition in obese women. Metabolism 1992 Jul;41(7):686-688
  5. Dulloo AG, Miller DS, The thermogenic properties of ephedrine / methylxanthine mixtures: Human studies. Int J Obes 1986; 10: 467-81
  6. Astrup A, Toubro S, Cannon S, Hein P, Madsen J. Thermogenic synergism between ephedrine and caffeine in healthy volunteers: a double-blind, placebo-controlled study. Metabolism 1991 Mar;40(3):323-329
  7. Dulloo AG, Miller DS., Aspirin as a promoter of ephedrine-induced thermogenesis: potential use in the treatment of obesity. Am J Clin Nutr 1987 Mar;45(3):564-569
  8. Horton TJ, Geissler CA., Aspirin potentiates the effect of ephedrine on the thermogenic response to a meal in obese but not lean women. Int J Obes 1991 May;15(5):359-366
  9. Choo J, Horan M, Litlle R, and Rothwell N. Anabolic effects of Clenbuterol on skeletal muscle are mediated by beta2-adrenoreceptor activation. Am J Physiol 1992; 263:E50-E56.
  10. Bachs D. DNP (2,4-Dinitrophenol) - Getting Leaner Through Chemistry"


   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk