Chémiou proti tuku II
Dátum: 05. 04. 2006
Zdroj: BIOMag


Prvú časť článku nájdete tu.


"V minulej časti ste sa dočítali o niekoľkých zaujímavých doplnkoch, alebo skôr liekoch, ktoré zrýchľujú proces odbúravania tuku. Niektorí čitatelia zvučných mien mi odvtedy pília mailové uši otázkami, kde zostala ich obľúbená T3-ka. Nuž, ostala v mojom počítači, pretože táto problematika je dosť rozsiahla a vystačí aj na samostatný článok.

Najprv niečo o štítnej žľaze

Štítna žľaza sa nachádza v hornej časti krku. Produkuje niekoľko hormónov, ktoré sú pre nás z hľadiska našich cieľov (zbaviť sa podkožného tuku) zaujímavé. Prvým izolovaným hormónom produkovaným štítnou žľazou bol hormón T4. Spočiatku bol považovaný za hlavný hormón štítnej žľazy, neskôr sa však ukázalo, že ide skôr o prohormón, pretože doposiaľ nebola zistená žiadna jeho priama akcia v tele. Jeho aktivita je nepriama, nakoľko slúži ako zdroj pre vytváranie aktívneho hormónu T3.
Časť T3 (asi 20%) pochádza priamo zo štítnej žľazy, zvyšok vzniká konverziou T4 na T3 v pečeni, obličkách, svaloch a centrálnom nervovom systéme. Nie všetka T4-ka sa transformuje na T3-ku. T4 predstavuje zásobáreň neaktívneho hormónu štítnej žľazy v krvi.

Hladina hormónov T4 a T3 je riadená spätnoväzobným mechanizmom prostredníctvom hormónu TSH. Ak je hladina T4 a T3 zvýšená, klesne hladina TSH, čím sa obmedzí tvorba hormónov a naopak, ak je hladina nízka, zvýši sa TSH, čo vedie k zvýšeniu produkcie štítnej žľazy. TSH pôsobí aj na veľkosť štítnej žľazy. Nízka hladina TSH znamená jej zmenšovanie.

Účinky

T3 je určujúcim faktorom bazálneho metabolizmu. Čo to znamená? Čím viac T3 - tým viac kalórií telo spáli. Energia, ktorá pri tom vznikne, sa z tela vylúči vo forme tepla. T3 teda zrýchľuje metabolizmus, čiže využitie proteínov, uhľohydrátov a tukov v tele. To znamená, že podporuje aj konverziu proteínov prijatých v potrave na svalovú hmotu. Navyše zvyšuje počet beta receptorov v tukových a svalových bunkách. Ak si spomínate na niečo z prvej časti - Chémiou proti tuku - viete, že práve tieto receptory sú rozhodujúce pri lipolýze - odbúravaní tuku v tukových bunkách a naberaní svalov vo svalových bunkách.

Hormóny štítnej žľazy sú anabolické aj katabolické. Pri normálnej úrovni sú hlavne anabolické, avšak čím viac stúpa ich hladina, tým viac katabolickými sa stávajú.

Použitie a dávkovanie

Najčastejšie používaným liekom je Cytomel, syntetický hormón T3. Predáva sa v tabletkovej forme. Dávkovanie by nemalo prekročiť 100mcg denne. Dĺžka trvania cyklu 4-6 týždňov. Doba prestávky medzi cyklami minimálne 6-8 týždňov.

Príklad diétneho cyklu:

5 dní: 25mcg/denne
5 dní: 50mcg/denne
5 dní: 75mcg/denne
12 dní: 100mcg/denne
5 dní: 75mcg/denne
5 dní: 50mcg/denne
5 dní: 25mcg/denne

V ďalšom cykle môžete dávky zvýšiť, ale pre začiatok by toto malo stačiť.

Keďže T3 zvyšuje počet beta receptorov, využíva sa veľmi často spolu s Clenbuterolom, ktorý na tieto receptory priamo pôsobí. Cytomel veľmi dobre zaberá pri súčasnom použití so steroidmi ako Primobolan, Winstrol, Oxandrolone alebo Proviron. T3 podporuje anabolickú aktivitu týchto steroidov, pričom tieto zabraňujú katabolizmu spôsobenému zvýšenou hladinou T3 v krvi.

Riziká a vedľajšie účinky

Za najväčšie riziko je považované zmenšovanie štítnej žľazy v dôsledku nízkej hladiny TSH v krvi pri užívaní Cytomelu. Pri dlhodobom používaní je riziko trvalej straty funkčnosti štítnej žľazy. To znamená, že po ukončení užívania Cytomelu už štítna žľaza nie je schopná produkovať T4 a T3. Z tohoto dôvodu sa nedoporučuje užívať Cytomel dlhšie ako 4-6 týždňov a maximálna dávka je okolo 100 až 150mcg. Navyše je potrebné ukončovať cyklus postupným znižovaním dávky. Tieto postupy sú však veľmi individuálne. Niektorí užívatelia uvádzajú, že nemali problémy ani pri dávkovaní 300 a viac mcg denne a náhlom ukončení cyklu bez postupného znižovania dávky. V dĺžke užívania do 6 týždňov sa však väčšina zdrojov zhoduje.

Najčastejšími vedľajšími účinkami sú zrýchlená činnosť srdca, nepravidelnosť srdečného rytmu, potenie, bolesti hlavy, zažívacie problémy.

Záver

T3 je jednou z najúčinnejších látok v boji proti tuku. Nedovoľujem si povedať, že je bezpečná i keď som nenarazil na prípad, že by skutočne došlo k trvalému poškodeniu štítnej žľazy. Riziká sú jasné, je ich však podľa mňa možné minimalizovať rozumným dávkovaním a obmedzením dĺžky cyklu.

Y.

1. Burrow GN. 1990. Interaction of TSH, insulin and IGF in regulating thyroid growth and function. Growth Factors.
2:99. 2. Van Gaal LF. 1989. Reverse T3 changes during protein supplemented diets: Relation to nutrient combustion rates. J Endo Invest. 12:799.
3. HealthOasis MayoClinic - Medicine Center: Thyroid hormones.

Obsah tohto článku bol uvedený len pre informatívne účely. BIOMAG ani jeho autori nie sú zodpovední za akékoľvek škody spôsobené využitím informácií obsiahnutých v tomto článku. BIOMAG ani jeho autori nepodporujú užívanie liekov ani anabolických steroidov nepredpísaných lekárom. Údaje o dávkovaní a používaní liekov a anabolických steroidov sú len pre informatívne účely a sú vyjadrením osobného názoru autora."

Ďalšie informácie o T3 nájdete tu a tu, o T4 tu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk