Ako na sypačku II. Príprava.
Dátum: 02. 08. 2005


Prvú časť článku nájdete tu.


Anabolické steroidy.
Keď už ste sa rozhodli začať sypať, potrebujete zohnať AS do vašej kúry. Spôsobov je niekoľko. Cez miestneho dílera, známeho lekára či lekárnika až po objednávku z internetu. Každý spôsob má svoje pre a proti. Nebudem tu však rozoberať jednotlivé možnosti zaobstarania si AS, nakoľko to nie je cieľom tohto článku. Predpokladám, že nejakým spôsobom sa vám už k týmto látkam podarí dostať. Odporúčam zohnať si presne taký počet tabliet a ampúl, ako budete potrebovať, pretože v inom prípade je rozbehnutá kúra a ich momentálny nedostatok na trhu dosť nepríjemnou záležitosťou. Ak budete mať rozpísanú kúru na napríklad 200 Naposimov a 7 Nandrolonov Decanoate, je vhodné skôr ako s kúrou začnete, mať tieto počty AS už pripravené doma. Nedostanete sa tak do stavu, že budete niečo potrebovať a nebudete to mať po ruke.

Osobne som zástancom stredných až nižších dávok AS, preto by som tu rád ešte spomenul a rozobral 2 extrémy, s ktorými sa pomerne často stretávam hlavne u začiatočníkov.

Prvý je ten, že dopingový konzument sa pravdepodobne rozhodne veľmi rýchlo dostať k obrovským svalom a prakticky zo dňa na deň sa chce zmeniť z často podvýživeného chlapčeka na enormne veľkého a svalnatého chlapa. Inak si totiž neviem predstaviť, prečo hneď od začiatku siahnu niektorí jedinci po tak vysokých dávkach a veľakrát aj po látkach pre nich absolútne nevhodných (oxymetholone a pod.). Vďaka tomu síce naberú väčšiu hmotu, ako pri striedmejšom prístupe, ale táto hmota nebude príliž kvalitná, po vysadení sa bude rýchlo strácať a može sa stať (a aj sa stáva), že sa im prejavia vedľajšie účinky užívania AS v oveľa väčšom meradle. Títo jedinci mi pripomínajú kamikadze štýl japonských bojovníkov a podobne aj oni majú (ovšem z pohľadu budovania svalov a užívania AS) pomerne krátku životnosť. Takýto prístup k užívaniu (resp. zneužívaniu) AS sa mi protiví a odsudzujem ho.


Druhý extrém je ten, že športovec túžiaci po zlepšení sa rozhodne síce siahnúť po AS, ale v extrémne nízkych dávkach (a tým myslím skutočne nízke dávky). Dôvodom sú často značne obmedzené finančné možnosti alebo rešpekt či dokonca strach pred touto skupinou látok. Tento prístup k užívaniu AS je prijateľnejší ako prvý extrém, no zároveň treba upozorniť, že nemožno od takýchto malých dávok očakávať extra veľké výsledky. Niekto si zaobstará napríklad 100 a menej Naposimov a nič viac k tomu. Rozdelí si ich na 7 týždňov a očakáva z toho prírastok 10 kg, ktorý si samozrejme po ich vysadení celý udrží. Takýmto optimistom odkazujem, aby sa prebrali. Takisto ako desatina lekárom odporúčanej dávky antibiotík vás pravdepodobne z ťažkej chrípky nevylieči (ale môže pomôcť), tak aj príliž nízke dávky AS z vás svalnatú obludu nevybudujú.

Tak ako inde, aj pri užívaní AS platí, že zlatá je tá stredná cesta a nakoľko ešte nepoznáte reakciu vášho tela na AS, odporúčam vám prikloniť sa spočiatku k nižším až stredným dávkam.

Veci na aplikáciu injekčných látok.
Pokiaľ sú vo vašej kúre aj injekčné látky, tak je nevyhnutné obstarať si striekačky a ihly. Ja používam 2 alebo 5 ml striekačky a 2,5 alebo 3 cm dlhé a 0,6 mm široké ihly. Väčšie striekačky nemá význam
používať nakoľko aplikovať viac ako 5 ml látky na jedno miesto môže byť nebezpečné (osobne som nikdy nedal pri jednej aplikácii viac ako 5 ml látky) a tiež sa s nimi ťažko narába. Ihiel treba mať minimálne 2 krát viac ako striekačiek, nakoľko na 1 aplikáciu budete potrebovať 1 striekačku a 2 ihly (jednu na natiahnutie a druhú na aplikáciu).

Ďalej je vhodné mať nejaký prípravok na dezinfekciu pokožky v okolí miesta vpichu pred a následne aj po aplikácii. Ja na to používam Septonex, ale možno použiť napríklad aj Alpu.

Septonex možno kúpiť v lekárni a striekačky a ihly v zdravotníckych potrebách (alebo tiež v niektorých lekárňach). Podrobný postup aplikácie, miestach vhodných na aplikovanie, ale aj niečo viac o ihlách a striekačkách nájdete v sekcii Aplikácia.

Lieky na ochranu pečene.
Ak sú v kúre aj tabletové AS, ktoré veľmi zaťažujú pečeň, je vhodné užívať aj lieky na jej ochranu. Ja osobne  užívam  počas kúry  Flavobion®  obsahujúci  70 mg  sylimarína (výťažok  z  rastliny  silybum
mariánske/ostropestřec mariánsky) v 1 tablete alebo Lagosu® obsahujúcu 150 mg sylimarína v 1 tablete. Dajú sa voľne kúpiť vo väčšine lekární (v niektorých lekárňach vám ich síce možno nebudú chcieť predať nakoľko z nejakého dôvodu boli zaradené do skupiny liekov na predpis, v tom prípade však skúste inú lekáreň). Užívam ich 2 krát denne po jedle (raňajky, večera), Flavobion 2 x 2 tab. denne a Lagosu 2 x 1 tab. denne. Ak kúra obsahuje látky extrémne zaťažujúce pečeň, má význam zvýšiť dávky až na 3 x 2 tab. denne u Flavobionu a 3 x 1 tab. denne u Lagosy.
Po kúre na regeneráciu pečene používam Essentiale forte N®, čo je voľnopredajný liek. Ten užívam hneď po skončení kúry a užívam ho približne jeden až dva mesiace rovnakým spôsobom ako Lagosu. Na ochranu a regeneráciu pečene možno okrem týchto liekov použiť aj čaj z už spomenutej rastliny silybum mariánske/ostropestřec mariánsky, resp. ďalšie lieky z neho vyrobené (napriklad Silymarin).


Vitamíny a minerály.
Čo sa týka suplementácie vitamínmi a minerálmi, myslím si, že je veľkou chybou podcenovať ich. Aj keď vyvážená a pestrá strava obsahuje prakticky celé spektrum vitamínov a minerálov, u väčšiny však nie v takom množstve, ako telo skutočne potrebuje. O to viac, ak sa jedná o aktívneho športovca, kedy požiadavky na tieto látky sú podstatne vyššie.

Najdôležitejšie vitamíny z pohľadu dodatočnej suplementácie sú vitamín C, vitamíny skupiny B a vitamín E. Dávky, ktoré používam ja prakticky počas celého roka, sú nasledovné. Vitamín C od 500 do 2000 mg denne (uprednostňujem kapsulové prípravky s postupným uvoľnovaním, napríklad Cetebe alebo Celaskon), B1 (thiamín) 30 - 60 mg, B2 (ryboflavín) 30 - 60 mg, B6 (pyridoxín) 20 - 100 mg denne (tieto vo výrobku B - Komplex forte 2 - 4 tab. denne, resp. Pyridoxin 20 mg 1 - 3 tab. denne) a vitamín E 100 - 200 mg denne.

Medzi minerály, ktorých suplementácia má význam, patrí vápnik, horčík a zinok. Z minerálnych suplementov už dlhšiu dobu užívam výrobok firmy Nature's Bounty obsahujúci túto trojkombináciu a to v množstve 1 až 2 tab. denne, čo predstavuje približne 330 - 660 mg vápnika, 130 - 260 mg horčíka a 8 - 16 mg zinku. Iné minerálne doplnky už neužívam, nakoľko dostatočné množstvo ostatných minerálov prijmem vo svojej strave.

Ďalšie látky.
Medzi ďalšie látky, ktoré má význam užívať a to nielen v období sypačky, ale aj mimo nej, patria rôzne proteinové nápoje, aminokyseliny, glutamín a kreatínové výrobky. Na proteinové nápoje nedám dopustiť a užívam ich už od svojich prvých kulturistických krôčkov. Sú totiž skvelým zdrojom bielkovín a často ich používam aj ako náhradu jedla (keď niekam cestujem alebo nemám čas pripraviť si "skutočné" jedlo). Posledné roky si kupujem však prevažne vysokopercentné syrovátkové proteiny od renomovaných výrobcov. Sú síce o čosi drahšie, ale aj výrazne kvalitnejšie. Na aminokyseliny, glutamín a kreatín mám taký názor, že keď sú peniaze, tak prečo nie. Môžu vám pomôcť dostať sa o kúsok ďalej. Vzhľadom však na ich pomer cena/účinok ich nepoužívam príliž často a skôr len občas. Kreatín v objemovke a aminokyseliny s glutamínom zase v diéte.

To by bolo v tejto druhej časti článku odo mňa všetko. Príprava na sypačku je ukončená a môže začať obdobie, ktoré je u dopingových konzumentov obzvlášť obľúbené - obdobie naberania svalovej hmoty a sily. V nasledujúcej časti by som sa chcel venovať hlavne správnemu ukončeniu kúry a povedať aj niečo k medziobdobiu medzi jednotlivými kúrami. Takže dočítania nabudúce.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk