Ako na sypačku III. Ukončenie kúry a prestávka medzi kúrami.
Dátum: 24. 08. 2005


Prvú časť článku nájdete tu.
Druhú časť článku nájdete tu.


Po dlhšej dobe sa opäť vraciam k problematike princípov sypania a ponúkam vám na prečítanie ďalší článok. V ňom rozoberiem ako správne ukončiť kúru, aby telo nabehlo bez problémov na svoje normálne fungovanie a nadobudnuté prírastky svalovej hmoty sa v maximálnej možnej miere udržali. Okrem toho sa budem venovať aj obdobiu medzi jednotlivými kúrami, ktoré nie je medzi dopingovými hriešnikmi príliž obľúbené (dochádza v ňom totiž k stratám nadobudnutej svalovej hmoty a sily), ale je dôležité minimálne zo zdravotného hľadiska, ho medzi kúry zaraďovať.

Ukončenie kúry.
Takže prejdime k prvej téme tejto časti, a tou je ukončenie kúry. Po niekoľkých týždňoch sypania sa rozhodnete ukončiť vašu kúru a dať si prestávku. Užívané látky však nemožno vysadiť na maximálnych dávkach zo dňa na deň, nakoľko by sa tak vaše telo dostalo do obrovského stresu. Vplyvom  užívania  AS  sa  vám zvýšila hladina  testosterónu  výrazne nad normál  a  telo  obmedzilo
produkciu vášho vlastného testosterónu. Keby ste zrazu vysadili AS na maximálnych dávkach, telo by po ich vymiznutí nemalo "naštartovaný" vlastný testosterón, a kým by sa vám jeho produkcia obnovila na normálnu úroveň, stratili by ste väčšinu nabratej svalovej hmoty. Okrem toho by ste mali aj iné problémy súvisiace s nedostatkom testosterónu, ako sú depresie, výrazná únava, nezáujem o sex a problémy s erekciou, bolesti svalov a kĺbov a pod. Čo teda máte robiť, aby ste sa tomuto vyhli? V prvom rade treba znižovať dávky AS postupne. Obdobie, počas ktorého budete znižovať dávky, by malo zaberať približne 1/4 až 1/3 z celej dĺžky kúry. Osobne si myslím, že je lepšie dať toto obdobie radšej o čosi dlhšie ako kratšie. Pri 7 tyždňovej kúre a princípe pyramídy, tak možno rozdeliť kúru na 3 obdobia. 2 týždne zvyšovať dávky, 3 týždne dávať zvolené maximálne dávky a posledné 2 týždne ich zase znižovať. Možno však vyčleniť na obdobie vysadzovania aj viac dní a tieto dni ubrať z 1. alebo 2. obdobia. Nikdy by však nemalo obdobie vysadzovania klesnúť pod spomínanú
1/4 dĺžky kúry. Pokiaľ nebudete dávať príliž dlhé kúry, nebudete brať silné látky alebo veľké dávky AS, tak by vám dodržiavanie postupného vysadzovania AS malo samo o sebe stačiť na obnovu vlastného testosterónu a nebudete musieť užívať za týmto účelom ďalšie látky.

Niekomu však samotné uplatňovanie princípu postupného vysadzovania AS nemusí stačiť na bezproblémové naštartovanie vlastného testosterónu a vtedy treba použiť aj iné látky. Zvyčajne sa na to používajú 3 rôzne látky:
 • human chorionic gonadotropin (HCG) - napríklad Pregnyl®,
 • clomiphene citrate - napríklad Clomhexal®, Clostilbegyt® alebo Serpafar
 • a tamoxifen citrate - napríklad Tamoxifène Biogaran, Tamoxifen "Ebewe", Tamoxifen Lachema alebo Tamoxifen Zitazonium®.

 • Tieto látky sa začínajú brať väčšinou až vtedy, keď z tela vymiznú užívané AS. Preto je vhodné poznať biologický polčas rozpadu týchto AS a vypočítať si toto obdobie. Čo je biologický polčas a konkrétne hodnoty niektorých látok možno nájsť v článku - Biologický polčas niektorých látok.

  Osobne nie som príliž veľkým prívržencom užívania HCG. Okrem iného spôsobuje silné akné a nakoľko s tým mám problémy, tak ho väčšinou nepoužívam. Ďalej by som odporúčal tým, ktorí majú problémy s gynekomastiou alebo majú na ňu nábeh, aby boli pri použití HCG opatrní, dokáže na ňu "dobre" pôsobiť. Užíva sa najčastejšie 5000 IU každých 5 až 7 dní. Zvyčajne 3 aplikácie na naštartovanie vlastného testosterónu stačia.

  Druhou látkou je clomiphene citrate. Niečo viac o tejto látke (a hlavne, kedy ju nasadiť) nájdete
  v článku - Clomid FAQ. Osvedčilo sa mi dávkovanie nasledujúcim spôsobom. Prvý deň 200 mg, ďalších 5 dní po 100 mg a zvyšných 6 dní po 50 mg. Ak použijete Clostilbegyt® alebo Clomhexal®, ktoré sú balené po 10 tabliet s obsahom 50 mg v 1 tablete, tak budete potrebovať presne 2 balenia. Po dlhších a silnejších kúrach budete však potrebovať pravdepodobne ešte o čosi viac tabliet.

  Poslednou látkou používanou na naštartovanie tvorby testosterónu je tamoxifen citrate. Pokiaľ ste z dôvodu problémov s gynekomastiou nezačali s jeho užívaním už počas kúry, tak ho nasaďte v tom istom období ako clomiphene citrate (teda po vymiznutí užívaných AS z tela). Užíva sa potom približne 3 až 4 týždne, pričom denná dávka je 10 až 40 mg. Odporúčam začať na 30 - 40 mg denne a postupne počas jeho brania znižovať denné dávky až do úplneho vysadenia.


  Kým však dôjde pomocou spomenutých látok k naštartovaniu vlastnej produkcie testosterónu, je vhodné zabrániť alebo aspoň potlačiť katabolizmus, ku ktorému môže dôjsť a aj často dochádza vďaka nedostatku testosterónu v tele. Na tento účel sa používa látka clenbuterol hydrochloride. Táto látka má okrem antikatabolických účinkov aj tukodbúravajúce účinky, čo sa využíva hlavne v diéte.  Preto sa častokrát užíva nielen po kúre, ale už aj počas nej.  Treba však poznamenať,  že telo
  si na túto látku pomerne rýchlo navyká a tak stráca svoje účinky. Hranicou jej užívania sú 3 až 4 týždne, po ktorých nasleduje minimálne rovnako dlhé obdobie, kedy sa neužíva. Najčastejšie sa vyskytujú 2 rôzne spôsoby jej užívania. Prvý spôsob je známy ako 2+2. To znamená, že 2 dni sa užíva a 2 dni nie a tak dookola. Denná dávka v dňoch užívania je počas celého obdobia brania zvyčajne rovnaká. Počas dňa je rozdelená do 2 dávok, pričom ak sa jedná o tréningový deň, tak sa jedna dávka dáva pred tréningom (ak sa jedná o dvojfázový tréning - 2 tréningy za deň, tak obidve dávky sa dávajú pred tréningom). Tréning býva potom zvyčajne o čosi kvalitnejší a zvýši sa aj odbúravanie telesného tuku. Neodporúčam  však  brať clenbuterol  v  neskorších
  hodinách, nakoľko môže spôsobiť neschopnosť zaspať. Keď som užíval clenbuterol týmto spôsobom, denná dávka bola u mňa 0,08 mg. Pre niekoho to možno bude veľa a preto odporúčam najskôr si otestovať reakcie svojho tela na ňu použitím nižších dávok. Druhý spôsob brania je cliff-hanger systém. To znamená, že sa dávky postupne zvyšujú a na maxime sa vysadí. Pri tomto spôsobe nie sú počas obdobia brania clenbuterolu žiadne voľné dni. Užíva sa teda dennodenne. Tento spôsob sa mi osvedčil viac, a preto keď užívam clenbuterol, tak už iba týmto spôsobom. Doba brania je u mňa 3 týždne. Prvý týždeň beriem 0,04 mg denne (2 x 0,02 mg), druhý týždeň 0,08 mg denne (2 x 0,04 mg) a tretí a zároveň posledný týždeň 0,12 mg denne (2 x 0,06 mg). Opäť pripomínam, že toto sú dávky, ktoré vyhovujú mne a pre niekoho iného môžu byť príliž vysoké alebo naopak nízke. Každý si tak musí zistiť sám, čo mu bude najviac vyhovovať.

  Predtým než prejdem k druhej téme tejto časti, by som rád stručne zosumarizoval, ako teda podľa mňa postupovať pri ukončení kúry. Takže s blýžiacim sa koncom kúry treba postupne znižovať dávky. Po ich úplnom vysadení je vhodné začať užívať clenbuterol hydrochloride, aby sa zabránilo katabolizmu. Na základe biologického polčasu rozpadu použitých AS si treba vypočítať, kedy približne vymiznú všetky z tela (niektoré sa totiž v tele držia dlhšie a iné kratšie). Ak sa v tele už žiadne AS nenachádzajú možno začat s užívaním HCG, clomiphene citrate alebo tamoxifen citrate (pokiaľ ste s ním nezačali už počas kúry). Tieto látky by mali nakopnúť vlastný testosterón. To je všetko, čo môžete urobiť pre minimalizovanie strát nabratej hmoty, čo sa suplementácie týka (samozrejme, že okrem týchto látok môžete použiť aj ďalšie látky, ktoré pomáhajú zabraňovať týmto stratám ako napríklad glutamín, BCAA, tribulus terrestris a podobne, ale ich pôsobenie nie je až také výrazné, a tak sa nimi nebudem zaoberať).

  Prestávka medzi kúrami.
  Druhou témou tejto časti je obdobie medzi jednotlivými kúrami, nazývané aj pauza alebo prestávka. Ide o obdobie, kedy sa žiadne AS neužívajú a jeho cieľom je, aby sa organizmus vrátil do normálneho fungovania, oddýchol si a zregeneroval sa. Jeho podceňovanie máva väčšinou negatívne dopady na zdravie športovca. Odporúča sa, aby bolo aspoň také dlhé, ako trvala predchádzajúca kúra. Je pravdou, že počas tohto obdobia dochádza k postupnému strácaniu nabratej svalovej hmoty, čo mnohí neznesú, skrátia jeho dĺžku a nasadia ďalšiu kúru. To sa im však
  časom môže vrátiť vo vážnych zdravotných problémoch, ktoré ich môžu sprevádzať po celý zbytok ich života. Ak dopingový konzument však správne ukončí kúru a počas prestávky sa naďalej správne stravuje, trénuje a dopraje telu dostatok odpočinku, tak napriek určitým stratám svalovej hmoty si výraznú časť z nej uchová. V ďalšej kúre by sa mal pomerne rýchlo vrátiť na konečnú hmotnosť z predchádzajúcej kúry a pridať ešte niečo navrch. Treba však poznamenať, že prvé kúry prinášajú najlepšie výsledky a časom sa prírastky v jednotlivých kúrach zmenšujú. Skúsim použiť názorný príklad. Ak je vaša počiatočná hmotnosť napríklad 85 kg, v prvej kúre pri správnom prístupe môžete pribrať aj 12 kg a dostať sa tak na 97 kg. Po vysadení sa začne nabratá hmotnosť strácať (treba si uvedomiť, že nie všetka stratená hmota sú svaly, ale veľká časť z nej je zadržaná voda) a po prestávke, ktorá trvala rovnako dlho ako kúra, môže byť vaša hmotnosť 92 kg. Podarilo sa vám tak pribrať a udržať si 7 kg svalovej hmoty. Ak teraz nasadíte ďalšiu kúru, tak veľmi rýchlo sa vrátite na hmotnosť 97 kg a do konca tejto kúry sa môžete dostať na napríklad 102 kg. Po vysadení a ďalšej prestávke sa môže vaša hmotnosť zastaviť na 95 kg. Pridali ste tak ďalšie 3 kg (čo je však menší prírastok ako po prvej kúre). Toto však bol iba ilustratívny príklad a u vás to môže byť (a pravdepodobne aj bude) úplne inak. Principiálne to tak však funguje.  Po  vyčerpaní obrovských prírastkov  v
  prvých kúrach je aj napriek perfektnému prístupu a aj pri použití AS možné pridávať ročne okolo 3 až 5 kg kvalitnej svalovej hmoty. Ale to som už odbočil úplne niekam inam a tak sa vrátim späť k téme.

  Takže počas prestávky sa neužívajú žiadne AS. Ja obyčajne o trochu znížim príjem vitamínov a minerálov a namiesto Flavobionu® alebo Lagosy® nasadím na preliečenie pečene zaťaženej počas kúry Essentiale forte N®. Ďalej je vhodné o čosi znížiť aj kalorický príjem, nakoľko vysadením AS sa spomalí organizmus a rovnaký príjem stravy ako počas kúry by mal za následok iba priberanie telesného tuku. Takisto už netreba konzumovať tak veľké množstvá bielkovín, nakoľko telo ich nedokáže v takom veľkom množstve aj spracovávať. Počas kúry konzumujem približne 2 až 3 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti, počas prestávky však už iba 1,5 až 2 g na kg. Čo sa tréningov v posilňovni týka, mierne znížim ich frekvenciu v týždni, tiež znížim používané hmotnosti, zvýšim počet opakovaní v sériách a namiesto toľkých serií a cvikov na jednotlivé partie, pridávam radšej aeróbnu aktivitu. Proste prestávka medzi kúrami je ideálnym časom, aby si svaly a kĺby oddýchli a pripravili sa na ďalšie silovo-objemové obdobie, ktoré bude nasledovať. Veľmi dôležité je v tomto období dopriať telu dostatok regenerácie, nakoľko bez vplyvu AS telo nedokáže podávať také isté výkony ako počas kúry, oveľa ľahšie sa unaví a aj sa môže ľahšie zraniť.

  To by bolo v tejto časti článku o problematike sypania odo mňa všetko. Dúfam, že som týmto článkom aspoň čiastočne vysvetlil základné princípy, ktoré pri sypaní platia. Ak si časom spomeniem na niečo dôležité, čo som zatiaľ nespomenul a bude aj čas na napísanie ďalšieho článku, určite to na stránke zverejním. Tak zatiaľ.


   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  Vaše otázky a pripomienky píšte na adresu steroidy@szm.sk